Danas, više nego ikad, suočeni smo sa epidemijom pojave kroničnih nezaraznih bolesti, od kardiovaskularnih bolesti, preko šećerne bolesti, osteoporoze, pretilosti do malignoma i psihičkih bolesti. I dok smo svi svjesni štetnih utjecaja koje nose prekomjerni unos hrane i pušenje, zaboravljamo na prijetnju koju nosi sjedilački način života i manjak fizičke aktivnosti.
Broj bolesti ili stanja koje potiče tjelesna neaktivnost posljednjih desetljeća kontinuirano raste. Izračunajte: Koliko sati dnevno sjedite? Uračunajte apsolutno sve: od jutarnjeg sjedenja za doručkom, vožnje na posao i natrag, sjedenja u uredu, večernjeg sjedenja za televizorom ili kompjuterom…..i na kraju računanja zapamtite, znanstvenici su izračunali da svaki sat sjedenja povećava rizik od pojave srčane bolesti za 14%. Poruka znanstvenika je jasna – manje sjedite, više se krećite!!
Primjerena, redovita i kontinuirana tjelesna aktivnost pomaže unaprijediti sveukupno zdravlje i tjelesnu kondiciju i smanjiti rizike za razvoj brojnih bolesti i stanja:
- poboljšava funkciju srčanog i dišnog sustava
- smanjuje rizik za razvoj bolesti srca i krvnih žila
- smanjuje rizik od razvoja šećerne bolesti
- pomaže u prevenciji razvoja karcinoma maternice, dojke i debelog crijeva kroz regulaciju sadržaja masti u organizmu i lučenje hormona
- povećava iskorištavanje masti čime pomaže u održavanju optimalne tjelesne težine
- poboljšava mineralizaciju kosti u mlađoj dobi čime pridonosi sprječavanju razvoja osteoporoze i prijeloma kod starijih osoba
- poboljšava i regulira probavu
- pomaže u boljem izlučivanju toksina iz organizma
- održava i unaprjeđuje mišićnu snagu i izdržljivost, čime se povećava sposobnost uspješnog obavljanja dnevnih zadataka
- održava mentalno zdravlje i smanjuje rizik od razvoja depresije i demencije
- snižava razinu stresa
- poboljšava kvalitetu spavanja
- redovita fizička aktivnost produžava seksualnu funkciju kod oba spola
Odabir aktivnosti ovisi o sklonostima, sposobnostima i mogućnostima svakog pojedinca. Uvođenje redovite tjelesne aktivnosti u svakodnevni raspored, u početku može biti zahtjevno, ali ne gubite motivaciju. Svako povećanje tjelovježbe u odnosu na razinu na koju je osoba naviknuta, mora biti postupno. Iako medicinske pretrage prije poduzimanja takvih aktivnosti nisu uvijek potrebne, savjetovanje s liječnikom može dati procjenu treba li ih obaviti, što je posebno važno kod osoba sa kroničnim bolestima.
Tjelesna aktivnost i zdravlje blisko su povezani i zbog toga važno je kretati se!
Ovaj članak sigurno bi htjeli pročitati i vaši prijatelji.
Podijelite ga!