Poliklinika Analiza i serološka dijagnostika C.albicans
Učestalost invazivnih gljivičnih bolesti uzrokovanih oportunističkim gljivičnim kulturama iznimno se povećala u posljednja dva desetljeća zbog povećanja broja ljudi s rizičnim čimbenicima.
Candida albicans jedan je od tri najučestalija uzročnika oportunističkih infekcija:
- Transplantirani pacijenti
- AIDS
- Imunosupresivna terapija
- Nedonoščad
- Intravaskularni kateter
- Hospitalizacija
- Kirurški zahvati
- Spolne bolesti
- Način života
- Neuravnotežena prehrana
- Alkoholizam
- Diabetes melitus
- Antimikrobna terapija
Glavni izvor infekcija jest sam domaćin. Candida albicans je normalni stanovnik na sluznicama kod čovjeka i u normalnom stanju perzistira sa domaćinom u ravnoteži. Slabljenjem zaštitne barijere domaćina Candida albicans može prodrijeti u okolna tkiva s kojima inače nije u simbiozi pri čemu nastaju stanja koja nose naziv kandidijaze.
Primarno mjesto kolonizacije jest gastrointestinalni trakt (od usne šupljine do rektuma), a date kolonije mogu se naći i na sluznici vagine, uretre, na koži te ispod noktiju.
Kandidijaze mogu biti površinske (sluzničke i kožne) i sustavne. Površinske kandidijaze nastaju povećanjem broja prisutnih mikroorganizama i oštećenjem kože ili epitela kojeg nastanjuju.
Sustavne kandidijaze nastaju kada kandida ulazi u krvotok, a fagocitna obrana domaćina nije u stanju zadržati rast kolonije. Kada je kandida u krvotoku može otputovati do bilo kojeg organskog sustava i tamo se naseliti na njegovu štetu. Najčešće pogođeni organski sustavi su bubrežni i krvožilni.
Klinička slika je opće dobro poznata sa širokim spektrom simptomatologije za pojedini organski sustav:
- gastrointestinalni sistem:
nadutost, opstipacija i/ili proljevi, otežana probava hrane, žudnja za ugljikohidratima i fermentiranom hranom. loš zadah, krvarenja desni, metalni okus u ustima, zadržavanja vode u tijelu, problemi s težinom, sindrom iritabilnog crijeva - respiratorni sistem: uporni kašalj, bolovi u grlu, simptomi slični gripi, upale sinusa, zujanje u ušima i/ili infekcije uha
- kardiovaskularni sistem: varijacije tlaka, česta lupanja srca
- koštano zglobni: kronični bolovi u zglobovima i/ili mišićima, utrnuli ekstremiteti, artritis, atletsko stopalo
- ginekološko/urološki: učestali prostatitisi kod muškaraca ili cistitisi kod žena, neplodnost kod žena
- metabolički poremećaji: hipotireoidizam, hipoglikemija, otežana resorpcija vitamina B skupine
- psihički: depresija, anksioznost, autizam i ADHD kod djece
- učestale glavobolje i migrene
- oči: bolovi i/ili svrbež očiju
- koža: akne, ciste, ekcemi
U dijagnostici invazivnih gljivičnih bolesti potreban je spektar osjetljivih, brzih i specifičnih metoda koje mogu omogućiti raniju primjenu odgovarajućih antifungalnih lijekova te promjenu prehrane i načina života koji su i najčešći izvor sistemskog rasta gljivice.
Brz test u mikrobiološkoj dijagnostici i nije učestala pojava, međutim stručni tim specijalističko medicinsko-biokemijskog laboratorija Poliklinike Analiza nudi serološko kvantitativno određivanje katalitičke aktivnosti antitijela IgM i IgG klase stvorenih na antigene komponente C.albicans.
Preciznom i osjetljivom metodologijom te kvalitetnim reagensima i laboratorijskim analitičkim postupkom (Cambridge Nutritional Sciences, England) dobiveni rezultati govore o akutnom i kroničnom stanju domaćina inficiranog oportunističkom gljivicom.
Iako mikrobiološka dijagnostika predstavlja zlatni standard, serološka i molekularna dijagnostika bliska su budućnost bržeg, osjetljivijeg i specifičnijeg u mikološkoj dijagnostici.
Princip određivanja je enzimski posredovana imunokemijska analiza, EIA. Razrijeđeni serum s potencijalnim IgG i IgM antitijelima stvorenima na Antigene C.albicans i Antigeni na dnu reakcijske jažice dolaze u afinitetnu kemijsku reakciju nastanka kompleksa. Na novonastali kompleks nadovezuje se konjugat antitijela s enzimskom aktivnošću. Pogodni supstrat metabolizira se od strane novonastalih kompleksa i posljedično mijenja boju reakcijske otopine. Intenzitet obojenja proporcionalan je količini novonastalih kompleksa odnosno katalitičkoj aktivnosti IgM ili IgG antitijela.
Uz medicinsko izvješće pacijent ima pravo i na stručno savjetovanje te daljnje upute.
Oduzimanje uzorka za analizu vrši se u Poslovnicama Poliklinike Analiza u Zagrebu, Zadru, Šibeniku te na dvije lokacije u Splitu i u centralnom laboratoriju u Dugopolju. Oduzimanje uzorka na pravilan način moguć je i u suradnim ustanovama uz prethodnu najavu i uputnicu.
Uzorak jer serum koji se dobije oduzimanjem venske krvi u epruvetu s crvenim ili žutim čepom. Minimalni volumen dostatan za analizu je 500 μL seruma.
Za detaljne informacije i pitanja vezana za dati analitički postupak slobodni ste nazvati na info telefon Poliklinike Analiza.