Suradnja RCD Espanyola i Poliklinike Analiza

Ekskluzivni intervju s glavnim liječnikom RCD Espanyola, dr. Narcisom Amigom

  • 1. Zašto poliklinika Analiza i kako je došlo do suradnje?

Nama je suradnja s Analizom vrlo zanimljiva iz strateških razloga, posebnu kada je riječ o profesionalnoj momčadi – kazao nam je glavni liječnik RCD Espanyola Narciso Amigo i nastavlja: prilikom odabira partnera tražili smo zdravstvenu instituciju čija laboratorijska dijagnostika zadovoljava europske ali i svjetske razine, koja kontinuirano prati medicinske novitete, okrenuta je personaliziranom pristupu, ali nudi i detaljno tumačenje nalaza te kontinuiranu podršku u praćenju zdravstvenih pokazatelja.
Svoju suradnju započeli smo izradom testa crijevnog mikrobima, želeći se maknuti od standardnih metoda rada, koje smo mi ali i većina sportskih klubova koristili do sada, ne vodeći računa o individualnim različitostima nogometaša koji igraju čak i na istim pozicijama. Analiza crijevnog mikrobioma neophodna je kako bi se optimizirala izvedba, pozitivno utjecalo na mentalno zdravlje i razinu stresa kod sportaša, izbjegle ozljede i ubrzao oporavak. Timski nutricionist uvijek analizira i pojedinačno procjenjuje rezultate kako bi ponudio najbolju opciju

2. Uključuje li ovaj sporazum i nove metodologije za personaliziranje performansi ili oporavka igrača?

Nove metodologije u personalizaciji sportskih performansi, slijedit će genetske determinacije svakog pojedinog sportaša. Ovo je drugi korak sveobuhvatnog proučavanja igrača. Genetske analize omogućuju nam da identificiramo predispozicije za određene vrste ozljeda, fizičku izvedbu i druge važne čimbenike za elitnog sportaša. Na temelju ovih podataka, tehničko i medicinsko osoblje moći će kvalitetnije personalizirati treninge i kreirati programe prevencije ozljeda. Ovo je naš sljedeći korak u postizanju maksimalne optimizacije igračevih performansi, oporavka i prevencije.

3. Prije početka suradnje, tijekom priprema/treninga sportaša, kako je bila regulirana prehrana i suplementacija sportaša?

Prije suradnje s poliklinikom Analiza, reguliranje prehrane i suplementacije sportaša u elitnom nogometnom timu baziralo se na tradicionalnijem i manje personaliziranom pristupu, iako se naš nutricionistički tim vodio visoko postavljenim standardima u skladu s analiziranim podacima svakog igrača.

Tradicionalni pristup uključuje:

  • Opća nutritivna procjena: standardni testovi (kao što su krvni testovi, kožni nabori, antropometrija itd.) koristili su se u procjeni nutritivnih nedostataka ili neravnoteže, kao što su razine željeza, esencijalnih vitamina i minerala. Na temelju tih rezultata utvrdile bi se opće prehrambene smjernice za svakog pojedinog igrača ili skupinu (npr. vratari, obrambeni igrači, napadači) na temelju njihovih fizičkih potreba.
  • Prehrana prilagođena treningu i natjecanju: planovi prehrane prilagođavaju se različitim fazama sezone, kao što su predsezona, redovito natjecanje te razdoblja odmora ili oporavka. Nutricionisti temelje svoje preporuke na poznatim čimbenicima, kao što su količina potrebne energije, potreba za makro i mikronutrijentima za održavanje kondicije i optimiziranje performansi.
  • Standardizirana suplementacija: umjesto da se temelji na genetskoj analizi ili analizi crijevnog mikrobioma, suplementacija bi uključivala proizvode široko priznate po svojoj učinkovitosti u sportu, kao što su proteini, kreatin, aminokiseline, multivitamini, željezo ili specifični proizvodi za oporavak (omega-3 masne kiseline ili antioksidansi). Dodaci prehrani bili su prilagođeni igračevim naporima i fizičkim performansama uz samo blage varijacije ovisno o igračkoj poziciji ili individualnim zahtjevima dobivenim analizom opće nutritivne procjene.
  • Adekvatna hidratacija: hidratacija je praćena na temelju potreba tijekom treninga i utakmica, posebno u uvjetima ekstremne vrućine ili vlage. Ovom pristupu, iako je učinkovit u mnogim područjima, nedostaje precizna personalizacija koju nude analize crijevnog mikrobioma i genetske odrednice svakog pojedinog igrača. Integracijom novih znanstvenih podataka, planovi prehrane i suplementacije sada se mogu osmisliti posebno za jedinstvene karakteristike svakog igrača, maksimizirajući njihovu izvedbu i dobrobit.

 

4. Zašto obaviti analizu crijevnog mikrobioma?

Analiza crijevnog mikrobioma neophodna je iz nekoliko razloga, posebno za vrhunske sportaše poput naših igrača. Ovdje ću detaljno opisati neke od ključnih prednosti:
• Optimizacija tjelesne izvedbe: mikrobiom igra ključnu ulogu u apsorpciji hranjivih tvari i proizvodnji energije. Uravnotežen mikrobiom može poboljšati probavu i omogućiti bolje korištenje hranjivih tvari bitnih za sportske rezultate, kao što su proteini, ugljikohidrati i masti.
• Oporavak mišića: Zdrav mikrobiom može pomoći u sintezi aminokiselina i drugih spojeva koji potiču oporavak mišića i smanjuju upalu nakon intenzivnog vježbanja.
• Utjecaj na imunološki sustav: Uravnotežen mikrobiom jača imunološki sustav, pomaže u sprječavanju infekcija i bolesti koje bi mogle prekinuti trening ili natjecanje.
• Regulacija upale: crijevni mikrobiom može utjecati na razine upale u tijelu. Neravnoteža u crijevnim bakterijama može pridonijeti kroničnoj upali, što može narušiti sportsku izvedbu i povećati rizik od ozljeda.
• Mentalno zdravlje i upravljanje stresom: Postoji veza između crijeva i mozga poznata kao osovina crijevo-mozak. Neuravnotežen mikrobiom može utjecati na raspoloženje, stres i mentalni umor, što utječe na koncentraciju i donošenje odluka tijekom natjecanja.
• Održavanje tjelesne težine: Zdrav mikrobiom može utjecati na metabolizam, pomažući u održavanju odgovarajuće tjelesne težine, što je ključno u sportovima visokih performansi.
Za elitne sportaše, analiza crijevnog mikrobioma pruža personalizirane informacije za prilagodbu prehrane, suplementacije i strategija oporavka, za poboljšanje performansi i dugoročnog zdravlja.

5. Je li prilikom dobivanja rezultata bilo iznenađenja s njima?

Iako se radi o vrhunskim sportašima, rezultati su otkrili neočekivanu neravnotežu u crijevnim bakterijama koje bi mogle utjecati na sportsku izvedbu, oporavak ili opće zdravlje, a koje nam nisu do sada bile poznate.

6. Kako su se zdravstveni aspekti i sportski rezultati promijenili nakon dobivenih preporuka?

Crijevna mikrobiota odigrala je temeljnu ulogu u zdravlju i sportskim rezultatima, a preporuke temeljene na njezinoj analizi imale su značajne učinke u nekoliko aspekata:

1. Poboljšanje općeg zdravlja
• Bolja probava i apsorpcija hranjivih tvari: Uravnotežena mikrobiota omogućila je bolju probavu i apsorpciju esencijalnih hranjivih tvari kao što su ugljikohidrati, proteini, vitamini i minerali, što je optimiziralo prehranu sportaša.
• Jačanje imunološkog sustava: Crijevna mikrobiota regulira imunološki odgovor. Odgovarajuća ravnoteža može smanjiti učestalost bolesti, osobito gastrointestinalnih i respiratornih infekcija, čestih kod sportaša visokih performansi.
• Regulacija upale: neke korisne bakterije imaju protuupalna svojstva koja mogu pomoći u kontroli sistemske upale, što je važno za oporavak mišića i prevenciju ozljeda.
2. Bolja sportska izvedba
• Povećana proizvodnja energije: Neke crijevne bakterije pomažu u proizvodnji kratkolančanih masnih kiselina, koje su učinkovit izvor energije za tijelo. To poboljšava izdržljivost u dugotrajnim aktivnostima.
• Smanjenje umora: odgovarajuća ravnoteža mikrobiote utječe na proizvodnju neurotransmitera poput serotonina, koji utječe na raspoloženje i smanjuje percepciju umora tijekom treninga ili natjecanja.
• Optimizacija metabolizma: mikrobiota utječe na to kako tijelo obrađuje hranu, što utječe na sastav tijela, kontrolu tjelesne masnoće i poboljšanje mišićne mase.
3. Poboljšan oporavak
• Brži oporavak od ozljeda: smanjenjem upale i poboljšanjem imunološke funkcije, preporuke temeljene na mikrobioti ubrzale su zacjeljivanje tkiva i oporavak od ozljeda.
• Poboljšana kvaliteta sna: Neke crijevne bakterije utječu na proizvodnju neurotransmitera koji reguliraju san, što poboljšava cjelokupni oporavak tijela.
4. Bolje upravljanje stresom i mentalno stanje
• Učinci na mentalno zdravlje: postoji tijesan odnos između mikrobiote i mozga, poznat kao osovina crijevo i mozak. Uravnotežena mikrobiota smanjila je razinu tjeskobe i stresa, poboljšavajući fokus i koncentraciju tijekom natjecanja.
• Raspoloženje: crijevna mikrobiota također utječe na proizvodnju neurotransmitera kao što su dopamin i serotonin, koji utječu na emocionalno blagostanje.
5. Personalizacija prehrane
• Specifičniji plan prehrane: Na temelju analize mikrobiote, prehrana i dodaci prehrani prilagodili su se svakom individualnom igraču što je poboljšalo sportsku izvedbu, potaklo rast zdravih bakterija i eliminiralo rast onih bakterija koje bi mogle negativno utjecati na zdravlje ili izvedbu.
• Prevencija gastrointestinalnih problema: Personalizacijom prehrane na temelju mikrobiote izbjegli su se problemi poput nadutosti trbuha, proljeva ili želučanih tegoba, koji su česti kod sportaša.
Provedba preporuka temeljenih na mikrobioti može dovesti sportaša do boljeg fizičkog stanja, manjeg rizika od ozljeda, boljeg učinka i uravnoteženijeg načina razmišljanja.

7. U daljnjoj suradnji koje testove planirate provoditi i zašto?

Buduća suradnja u kontekstu elitnog nogometnog tima zainteresiranog za mikrobiotu i buduće genetske determinacije nastavit će se kroz niz specijaliziranih znanstvenih ispitivanja i analiza. Ovim pregledima planiramo dobiti dublji, personalizirani pogled na zdravlje, učinak i oporavak igrača. Poliklinika Analiza zbog sveobuhvatnosti svojih testova, znanstvenog pristupa, idealan je partner i podrška, a suradnja je dogovorena kroz:

1. Analizu crijevnog mikrobioma

  • Cilj: pratiti sastav crijevne mikrobiote svakog igrača.
  • Zašto: mikrobiota igra ključnu ulogu u apsorpciji hranjivih tvari i imunološkom zdravlju. Njenom optimizacijom planiramo poboljšati oporavak, smanjiti upalu i maksimizirati fizičku izvedbu.
  • Učestalost: svakih 6-12 mjeseci prilagođavat ćemo prehranu i suplementaciju na temelju promjena mikrobioma.

2. Genetska testiranja

  • Cilj: procijeniti specifične gene povezane s aerobnim kapacitetom, snagom mišića, rizikom od ozljeda i metabolizmom hranjivih tvari.
  • Zašto: genetika može predvidjeti kako svaki igrač reagira na različite treninge i u kolikom su riziku od ozljeda. To omogućuje prilagodbu planova treninga i rehabilitacije kako bi se maksimizirao individualni potencijal.
  • Učestalost: dovoljno je jedno testiranje, iako se napretkom znanosti, informacija mogu revidirati

3. Epigenetske procjene

  • Cilj: odrediti kako okoliš i stil života utječu na ekspresiju gena tijekom vremena.
  • Zašto: okolina (poput stresa, prehrana, spavanje i trening) može promijeniti ekspresiju gena. Ova vrsta procjene može optimizirati strategije za upravljanje stresom i ubrzati oporavak
  • Učestalost: godišnje ili polugodišnje praćenje dugoročnih epigenetskih promjena.

4. Metabolički testovi

  • Cilj: analizirati ključne metabolite u krvi i urinu, kako bi pratili njihove promjene
  • Zašto: ovi testovi pomažu u procjeni kako tijelo razgrađuje hranjive tvari i energiju tijekom treninga i natjecanja te mogu identificirati potencijalne deficite ili područja za poboljšanje.
  • Učestalost: svakih 3-6 mjeseci, ovisno o natjecateljskom ciklusu.

5. Krvne pretrage upalnih markera i oksidativnog stresa

  • Cilj: procijeniti razinu upale i oksidativnog stresa u tijelu.
  • Zašto: vježbanje visokog intenziteta može uzrokovati upalu i oksidativno oštećenje, utječući na oporavak i performanse. Praćenje ovih čimbenika pomaže u prilagodbi razine treninga kako bi se smanjio rizik od pretreniranosti i ozljeda.
  • Učestalost: Tijekom predsezone i u ključnim trenucima natjecateljskog kalendara.

6. Testovi hormonalne i nutritivne ravnoteže

  • Cilj: kontrola razine hormona (kao što su kortizol, testosteron) i mikronutrijenata.
  • Zašto: razine hormona utječu na performanse, oporavak i mentalno stanje, a identificiranje nutritivnih nedostataka ključno je za osiguranje da igrači dobiju potrebne hranjive tvari.
  • Učestalost: svakih 3-6 mjeseci ovisno o zahtjevima sportskog kalendara.

7. Procjene sastava tijela

  • Cilj: mjerenje mišićne mase, postotka tjelesne masti i gustoće kostiju.
  • Zašto: sastav tijela izravno utječe na performanse i sprječava ozljede. Ovi testovi omogućuju prilagodbu prehrane i treninga radi poboljšanja fizičke učinkovitosti.
  • Učestalost: mjesečno ili jednokratno, ovisno o ciljevima tima.

Ovi pregledi omogućuju sveobuhvatan i personaliziran pristup, optimizirajući dugoročnu izvedbu i zdravlje igrača. Osim toga, oni pružaju čvrstu osnovu za prilagodbu strategije treninga, oporavka i prehrane na temelju pojedinačnih podataka, što predstavlja konkurentsku prednost.

8. I za kraj smatrate li da bi test crijevnog mikrobioma, trebao biti dio redovnog plana priprema i kontrola sportaša?
Uključivanje testova crijevnog mikrobioma u plan redovite pripreme i kontrole vrhunskih sportaša ima itekako smisla. Evo nekoliko razloga zašto ih je preporučljivo integrirati:

  • Kontinuirano praćenje zdravstvenog stanja: crijevni mikrobiom je dinamičan i na njega mogu utjecati čimbenici kao što su promjene u prehrani, intenzivan trening, stres i česta putovanja. Provodeći redovite procjene, treneri i medicinski timovi mogu prilagoditi strategije prehrane i suplementacije kako bi održali optimalno zdravlje.
  • Prevencija ozljeda i preopterećenja: Kronična upala i neravnoteža u mikrobiomu mogu predisponirati ozljede, umor ili nisku sposobnost oporavka. Redoviti pregledi pomažu otkriti ove neravnoteže prije nego što negativno utječu na izvedbu.
  • Personalizacija prehrane: analiza crijevnog mikrobioma omogućuje izradu preciznijih planova prehrane za svakog sportaša, prilagođenih njihovim individualnim potrebama i odgovoru na određenu hranu ili dodatke prehrani.
  • Poboljšan oporavak nakon treninga i nakon natjecanja: S vremenom, sposobnost tijela da se oporavi može biti ugrožena zbog promjena u mikrobiomu. Česte procjene osiguravaju da se sportaš pravilno oporavlja nakon intenzivnih treninga.
  • Optimiziranje dugoročne učinkovitosti: Redovitim praćenjem mikrobioma mogu se prepoznati trendovi koji ukazuju na promjene u metabolizmu, imunološkom sustavu ili mentalnom blagostanju, što medicinskom timu omogućuje proaktivno djelovanje.
  • Prilagodba novim okruženjima i uvjetima: Elitni sportaši često se suočavaju s promjenama u svom okruženju, poput različitih vremenskih zona, klime ili prehrane u inozemstvu. Periodične procjene mikrobioma mogu pomoći u prilagodbi prehrambenih strategija i strategija suplementacije kako bi se smanjio negativan utjecaj ovih čimbenika.
 
Ukratko, provedba redovitog testiranja crijevnog mikrobioma može biti dio sveobuhvatnog, personaliziranog pristupa za maksimiziranje performansi, poboljšanje ukupnog zdravlja i sprječavanje problema tijekom sportske karijere.