Analizom crijevnog mikrobioma do bolje sportske izvedbe
Posljednjih desetljeća, s brzim razvojem natjecateljskog sporta u cijelom svijetu, postoji sve veća potreba za vrhunskim sportskim performansama. Iako tradicionalni čimbenici, poput intenziteta vježbanja, načina prehrane, načina života i genetskog nasljeđa, utječu na sportsku izvedbu, još uvijek su samo dio generalizirane priče bez promišljanja o individulanim karakteristikama pojedinog sportaša. Upravo napori da se razumiju fiziološke odrednice elitne sportske performanse, “otključala” su uvid u skriveni svemir ili “otisak prsta” zvan crijevni mikrobiom. Crijevni mikrobiom predstavlja složeni ekosustav od približno 40 trilijuna bakterija, virusa, gljivica i drugih mikroorganizama, pri čemu bakterije predstavljaju najveći udio crijevnog mikrobioma sa četri dominatna tipa: Firmicutes, Bacteroidetes, Actinobacteria i Proteobacteria.
Istraživanja su pokazala da sastav i raznolikost crijevnog mikrobioma ima značajan utjecaj na zdravlje ali i sportsku izvedbu kroz:
1. Poboljšanje fizičke izvedbe
Mikrobiota igra ključnu ulogu u probavi hrane i proizvodnji esencijalnih nutrijenata posebno kratkolančanih masnih kiseline (SCFA), poput butirata, koje daju energiju mišićnim stanicama, čime se poboljšava izdržljivost i fizički kapacitet tijekom sportskih napora.
2. Regulacija upale i oporavak
Intenzivna tjelesna aktivnost može uzrokovati mikroozljede mišića i zglobova. Ojačani imunološki sustav, zahvaljujući zdravoj mikrobioti, pomaže smanjivanju vremena oporavka između utakmica i treninga, smanjujući rizik od ozljeda.
3. Utjecaj na mentalno zdravlje i upravljanje stresom
Veza između crijeva i mozga, poznata kao osovina crijevo-mozak, također utječe na sportsku izvedbu. Uravnotežena mikrobiota pomaže u proizvodnji i regulaciji neurotransmitera kao što su dopamin i serotonin ali i hormona kortizol, koji su povezani s raspoloženjem, tjeskobom i stresom. Kroz održavanje kvalitetnog crijevnog mikrobioma sportaši mogu pospješiti svoju kognitivnu funkciju i tako ne biti samo koncentrirani na sportsku aktivnost, nego i povećati prag tolerancije na bol. Kroz komunikaciju s mozgom, crijevni mikrobiom poboljšava kvalitetu sna, koji je ključan za oporavak sportaša
4. Prevencija bolesti
Snažan imunološki sustav od vitalnog je značaja za sportaše koji su stalno izloženi fizički stresnim situacijama. Uravnotežena mikrobiota pomaže u prevenciji gastrointestinalnih infekcija i bolesti, čestih među sportašima koji često putuju i koji su u kontaktu s različitim okruženjima i načinima prehrane.
5. Bolja apsorpcija hranjivih tvari
Za sportaše je održavanje optimalne prehrane ključno u održavanju razine energije. Zdrava mikrobiota poboljšava apsorpciju esencijalnih nutrijenata kao što su proteini, vitamini i minerali, što potiče održavanje odgovarajuće mišićne mase i učinkovit oporavak.
6. Utjecaj na sastav tijela
Crijevni mikrobiom kroz lučenje različitih biokemijskih signala utječe na sastav tijela, odnosno udio mišića i masti u organizmu. Stabilan crijevni mikrobiom sportašu olakšava dobivanje i očuvanje mišićnog, a otežava dobivanje masnog tkiva. To znači da će sportaš s lošim crijevnim mikrobiom biti sklon debljanju, a lako gubiti mišićnu masu.
7. Prilagodba prehrane
Istraživanje mikrobiote omogućuje stvaranje personaliziranih strategija prehrane za sportaše, na temelju njihovog individualnog mikrobioma. Prilagođavanjem prehrane specifičnim potrebama svakog sportaša, maksimizira se njihov sportski učinak.
Testiranje crijevnog mikrobioma
Uvažavajući sve navedene potrebe sportaša, Poliklinika Analiza uvela je test crijevnog mikrobioma koristeći tehnologiju sekvenciranja nove generacije (engl. „Next-Generation Sequencing”) zahvaljujući kojoj se detaljno analizira cjelokupan genetski materijal (DNA) crijevne mikrobiote. Testiranje se temelji na najsuvremenijoj metagenomskoj analizi ukupnog genskog materijala koji se nalazi u uzorku stolice, odnosno u crijevima. Uzimanje uzorka je vrlo jednostavno te se lako obavlja u intimi vlastitog doma.
Na temelju analize gena, sportaš dobiva informacije o raznolikosti, bogatstvu i ravnomjernosti bakterijskih vrsta te daje procjenu koliko mikrobiom korelira s ukupnim zdravljem.
Drugi dio nalaza temeljen je na analizi prehrambenih karakteristika kroz analizu:
- Analizu enterotipa
- Kalorijski unos
- Sposobnost održavanja adekvatne tjelesne težine
- Metabolizam vitamina i proteina
- Metabolizam masti i šećera
Treći dio nalaza pokazuje funkcionalnu sposobnost crijevnog mikrobioma, analizirajući:
- Sklonost upalama
- Kvalitetu crijevne sluznice
- Funkciju osovine crijevo-srce
- Funkciju osovine crijevo-jetra
- Funkciju osovine crijevo-koža
- Funkciju osovine crijevo-mozak
- Ravnotežu inzulina
- Funkcionalnost koštano-mišićnog sustava
Kome je testiranje namijenjeno
- Profesionalnim sportašima
- Osobama koje se rekreativno bave sportom
- Svim osobama koje regulacijom svog crijevnog mikrobioma žele podići razinu općeg zdravlja
Odnos crijevnog mikrobioma i fizičke aktivnosti nije “jednosmjerna ulica”. Sve veći broj istraživanja potvrđuje ideju da redovita sportska aktivnost općenito utječe na kvalitativne i kvantitativne promjene u sastavu crijevnih mikroba s posljedičnom dobrobiti za domaćina u smislu imunološke zaštite i poticanja metaboličkih funkcija, dok iscrpljujući treninzi, osobito oni koje doživljavaju profesionalni sportaši mogu narušiti crijevnu harmoniju, potaknuti nepravilno funkcioniranje drugih orana i pridonijeti slabljenju sportske izvedbe. I upravo zbog ovog analiza crijevnog mikrobioma u svijetu sporta, nije samo analiza vrste i raznolikosti bakterija, već nam daje dublji uvid u složenost odnosa mikrobioma i fizičke aktivnosti. Razumijevanje njihovih međusobnih odnosa pokazat će kako intenzitet, učestalost i trajanje treninga, ciklusa odmora i spavanje, pravilna prehrana i upravljanje stresom mogu utjecati na crijevnu mikrobiotu i u kojoj mjeri zdravlje mikrobiote može utjecati na kvalitetniju sportsku izvedbu.
Važnost analize crijevnog mikrobioma u svijetu vrhunskog sporta
Važnost analize crijevnog mikrobioma u svijetu vrhunskog sporta objasnio je glavni liječnik RCD Espanyola dr. Narciso Amigo.
Uključivanje testova crijevnog mikrobioma u plan redovite pripreme i kontrole vrhunskih sportaša ima itekako smisla. Evo nekoliko razloga zašto ih je preporučljivo integrirati:
- Kontinuirano praćenje zdravstvenog stanja: crijevni mikrobiom je dinamičan i na njega mogu utjecati čimbenici kao što su promjene u prehrani, intenzivan trening, stres i česta putovanja. Provodeći redovite procjene, treneri i medicinski timovi mogu prilagoditi strategije prehrane i suplementacije kako bi održali optimalno zdravlje.
- Prevencija ozljeda i preopterećenja: Kronična upala i neravnoteža u mikrobiomu mogu predisponirati ozljede, umor ili nisku sposobnost oporavka. Redoviti pregledi pomažu otkriti ove neravnoteže prije nego što negativno utječu na izvedbu.
- Personalizacija prehrane: analiza crijevnog mikrobioma omogućuje izradu preciznijih planova prehrane za svakog sportaša, prilagođenih njihovim individualnim potrebama i odgovoru na određenu hranu ili dodatke prehrani.
- Poboljšan oporavak nakon treninga i nakon natjecanja: S vremenom, sposobnost tijela da se oporavi može biti ugrožena zbog promjena u mikrobiomu. Česte procjene osiguravaju da se sportaš pravilno oporavlja nakon intenzivnih treninga.
- Optimiziranje dugoročne učinkovitosti: Redovitim praćenjem mikrobioma mogu se prepoznati trendovi koji ukazuju na promjene u metabolizmu, imunološkom sustavu ili mentalnom blagostanju, što medicinskom timu omogućuje proaktivno djelovanje.
- Prilagodba novim okruženjima i uvjetima: Elitni sportaši često se suočavaju s promjenama u svom okruženju, poput različitih vremenskih zona, klime ili prehrane u inozemstvu. Periodične procjene mikrobioma mogu pomoći u prilagodbi prehrambenih strategija i strategija suplementacije kako bi se smanjio negativan utjecaj ovih čimbenika.
Ukratko, provedba redovitog testiranja crijevnog mikrobioma može biti dio sveobuhvatnog, personaliziranog pristupa za maksimiziranje performansi, poboljšanje ukupnog zdravlja i sprječavanje problema tijekom sportske karijere.
Ekskluzivni intervju s dr Narcisom Amigom, o važnosti crijevnog mikrobioma u vrhunskom sportu, možete pročitati OVDJE.
Reference:
- Marttinen M, Ala-Jaakkola R, Laitila A et al. Gut Microbiota, Probiotics and Physical Performance in Athletes and Physically Active Individuals. Nutrients. 2020; 25;12(10):2936. doi: 10.3390/nu12102936
- Sales KM, Reimer RA. Unlocking a novel determinant of athletic performance: The role of the gut microbiota, short-chain fatty acids, and “biotics” in exercise. Journal of Sport and Health Science. 2023. Volume 12; 3-4
Autor: mr. sc. Silvana Mišković, dr. med.