Četiri jednostavna znaka moždanog udara

Bolest od koje svakih šest sekundi jedna osoba umire ili postaje invalid?! MOŽDANI UDAR!
Iako se najčešće javlja među starijim osobama, moždani udar sve češće pogađa i osobe mlađe od 40 godina. Brojni su čimbenici koji pogoduju nastanku moždanog udara: visoki krvni tlak, abdominalna pretilost i loša prehrana, pušenje, šećerna bolest, prethodne bolesti srca, nedostatak tjelesne aktivnosti, stres i depresija….i iako su brojni čimbenici na koje možemo utjecati i smanjiti rizik, važno je na vrijeme prepoznati početak moždanog udara.Prepoznajte moždani udar kroz tri jednostavne naredbe:
1. Zamolite osobu da se nasmije – ako ne može podići oba kuta usana – nešto nije u redu
2. Zamolite osobu da nešto kaže – nesuvisao, čudan ili nerazumljiv govor, ponavljanje riječi ili fraza – nešto nije u redu
3. Zamolite osobu da podigne ruke – ako je jedna ruka slaba i “pada”- nešto nije u redu

Uz ove tri jednostavne naredbe, postoji i NOVI ZNAK prepoznavanja moždanog udara – JEZIK!
Zamolite osobu da ispruži jezik – ako je jezik “iskrivljen”, ako ide na jednu ili drugu stranu – definitivno, nešto nije u redu. Upravo ova četiri znaka ili četiri jednostavne naredbe, dati će Vam dovoljno vremena da nekome spasite život. Ovi upozoravajući simptomi prolaze obično kroz nekoliko minuta i često zavaraju i osobu i ljude u njihovoj okolini, ali nakon “prehodanog” moždanog udara obično slijedi jači koji nažalost završava smrću ili trajnim invaliditetom. Da bi spriječili moždani udar potrebno je uz djelovanje na čimbenike rizika, napraviti i kvalitetnu medicinsku obradu. Stručni tim poliklinike Analiza nudi etabliranu laboratorijsku dijagnostiku izrade panela masnoća , panela glikemijskog statusa  i homocisteina. Iako je 1904. godina bila jako davno, misao španjolskog neuroznanstvenika Santiaga Ramon y Cajala: „Svaki čovjek, ako on to želi, može postati kreator vlastitog mozga“, danas sve više dobiva na važnosti, a tim poliklinike Analiza, zna kako Vam u tome pomoći!

Ovaj članak sigurno bi htjeli pročitati i vaši prijatelji.
Podijelite ga!