Bolest od koje svakih šest sekundi jedna osoba umire ili postaje invalid?! MOŽDANI UDAR!
Iako se najčešće javlja među starijim osobama, moždani udar sve češće pogađa i osobe mlađe od 40 godina. Brojni su čimbenici koji pogoduju nastanku moždanog udara: visoki krvni tlak, abdominalna pretilost i loša prehrana, pušenje, šećerna bolest, prethodne bolesti srca, nedostatak tjelesne aktivnosti, stres i depresija….i iako su brojni čimbenici na koje možemo utjecati i smanjiti rizik, važno je na vrijeme prepoznati početak moždanog udara.

Prepoznajte moždani udar kroz tri jednostavne naredbe:
1. Zamolite osobu da se nasmije – ako ne može podići oba kuta usana – nešto nije u redu
2. Zamolite osobu da nešto kaže – nesuvisao, čudan ili nerazumljiv govor, ponavljanje riječi ili fraza – nešto nije u redu
3. Zamolite osobu da podigne ruke – ako je jedna ruka slaba i “pada”- nešto nije u redu

Uz ove tri jednostavne naredbe, postoji i NOVI ZNAK prepoznavanja moždanog udara – JEZIK!
Zamolite osobu da ispruži jezik – ako je jezik “iskrivljen”, ako ide na jednu ili drugu stranu – definitivno, nešto nije u redu. Upravo ova četiri znaka ili četiri jednostavne naredbe, dati će Vam dovoljno vremena da nekome spasite život. Ovi upozoravajući simptomi prolaze obično kroz nekoliko minuta i često zavaraju i osobu i ljude u njihovoj okolini, ali nakon “prehodanog” moždanog udara obično slijedi jači koji nažalost završava smrću ili trajnim invaliditetom.

Da bi spriječili moždani udar potrebno je uz djelovanje na čimbenike rizika, napraviti i kvalitetnu medicinsku obradu. Stručni tim poliklinike Analiza nudi etabliranu laboratorijsku dijagnostiku izrade panela masnoća , panela glikemijskog statusa  i homocisteina. Iako je 1904. godina bila jako davno, misao španjolskog neuroznanstvenika Santiaga Ramon y Cajala: „Svaki čovjek, ako on to želi, može postati kreator vlastitog mozga“, danas sve više dobiva na važnosti, a tim poliklinike Analiza, zna kako Vam u tome pomoći!